WIADOMOŚCI

Wizyta gości z Gymnasium Eckental

Od 4 do 8 czerwca  2018 gościliśmy w naszej szkole grupę osiemnastu uczniów oraz trzech nauczycieli z niemieckiej miejscowości Eckental .Wspólnie z sąsiadami zza zachodniej granicy realizowaliśmy projekt "Show me your music". Było to możliwe dzięki pomocy organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała tę inicjatywę.

Młodzi Niemcy przyjechali do nas z miasta partnerskiego Eckental leżącego nieopodal Norymbergi. Tarnogórska szkoła współpracuje z Gymnasium Eckental już od 12 lat. Polsko-niemiecka przyjaźń trwa zatem bardzo długo. Co roku powiększa się grono osób, których losy skrzyżowały się dzięki wymianie, tworząc międzynarodowe braterskie relacje.

Nasi zachodni sąsiedzi zamieszkali u rodzin uczniów uczęszczających do liceum im. Staszica. Przebywali w Polsce od 4 do 8 czerwca. W poniedziałek wieczorem do Tarnowskich Gór przyjechało osiemnastu uczniów oraz trzech nauczycieli z Niemiec. Większość z nich po raz pierwszy odwiedziła Polskę. Zostali oni powitani przed wejściem do szkoły, a następnie udali się do swoich opiekunów. Początkowe uczucie stresu i niepewności, towarzyszące obydwu stronom, szybko minęło. Niemcy podarowali swoim rodzinom przemiłe upominki, wręczając im między innymi tradycyjne przysmaki swojego kraju. Polacy starali się jak najżyczliwiej ich ugościć.

 Nazajutrz czekała na nich spora dawka wrażeń. Rankiem wszyscy spotkali się z wicedyrektorką "Staszica" – Anną Włodek. Potem przeszli do szkolnej auli, gdzie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez dwie polskie uczennice – Julię i Marysię. Motywem przewodnim był taniec, który szybko przełamał wszelkie bariery dzielące obie grupy, jednocząc młodzież dzięki niezaprzeczalnej magii tej czynności. Przed południem młodzież wspólnie zwiedzała najciekawsze zakątki Tarnowskich Gór. Odzwiedzili między innymi muzeum, spracerowali ulicami miasta, a następnie spotkali się w ratuszu z panem Mariuszem Jarzombkiem.

 Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra, gdzie goście zza zachodniej granicy mogli dowiedzieć się nieco więcej o szlaku UNESCO w Tarnowskich Górach. Zaraz po wyjściu z kopalni, na pełnych wrażeń młodych ludzi czekało ognisko przygotowane przez niezwykle zaangażowanych w projekt rodziców uczniów przyjmujących Niemców. Gdy wszyscy posilili się po tak długim dniu,  cała grupa włączyła się w główną atrakcję wieczoru – wspólny taniec prowadzony między innymi przez charyzmatyczną tancerkę "Małego Śląska" -  Paulinę, która nauczyła Bawarczyków tradycyjnego trojaka. Nie zabrakło radości, uśmiechów i dumy z nowo nabytej umiejętności.

Trzeciego dnia młodzież wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę do Katowic. Miasto to nie zostało wybrane przypadkowo – miejsce na pograniczu kultur odznacza się otwartością i jest symbolem zjednoczenia Ślązaków. Ważne było, aby ukazać przybyszom pozytywne aspekty naszego regionu. Udało się to między innymi dzięki odwiedzeniu restauracji "Drzwi zwane koniem", zatrudniającej osoby niepełnosprawne. Niemcy mogli podziwiać także Muzeum Śląskie, Strefę Kultury czy NOSPR. Ogromne wrażenie zrobił na przyjezdnych Nikiszowiec. Tajemniczość tej dzielnicy, zderzenie dwóch zupełnie odmiennych kultur oraz poznanie historii silnych więzi rodzinnych, ale i niemałych ograniczeń zaciekawiło naszych sąsiadów. Odwiedzili oni również Centrum Zimbardo, zajmujące się zbliżoną tematyką.

Czwartek był bodajże najbardziej wyczekiwanym dniem. Rano niemieccy podopieczni prezentowali polskiej grupie istotne dla siebie piosenki, tłumacząc ich przesłanie. Tym samym odwdzięczyły się tarnogórskie uczennice. Niezwykle efektowny okazał się być występ zespołu nauczyciela muzyki – Rudiego, który wykonał ze swoimi uczniami utwór Johna Lennona "Imagine". To właśnie muzyka i taniec były elementami, które miały największy wpływ na cały projekt. Dzięki tym dwóm dziedzinom młodzież miała okazję lepiej się poznać, a wspólne próby sprawiały im wiele radości.

Po zjedzeniu obiadu młodzi ludzie rozpoczęli przygotowania do upragnionego koncertu, który odbył się na rynku. Od godziny 18:30 wszyscy mogli przysłuchiwać się utalentowanym artystom. Na scenie pojawili się uczniowie liceum im. Staszica oraz innych szkół, goście z Niemiec, a także znany zespół Silesian Brass Quartet. Zabawa trwała kilka godzin, a zakończyło ją wspólne wykonanie przez polskich i niemieckich uczniów, dyrektorów obydwu szkół, nauczycieli i rodziców, oraz przybyłych na koncert mieszkańców miasta.

Ostatniego dnia młodzież pojechała do Wrocławia, gdzie zobaczyła Halę Stulecia, pokaz multimedialny przy fontannach oraz wiele innych obiektów. Po emocjonalnym pożegnaniu obie grupy rozdzieliły się i wróciły do swoich miejscowości. Projekt zakończył się, i to z sukcesem. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że międzynarodowe przyjaźnie nawiązane w Tarnowskich Górach przetrwają jeszcze przez długi czas.

W polsko-niemiecką wymianę zaangażowanych było niezliczenie wiele osób. Do Tarnowskich Gór wraz z uczniami przyjechali dyrektor szkoły Burkard Eichelsbacher nauczyciel muzyki Rudi Endres oraz nauczycielka języka angielskiego – Simone Kettl. Polskimi organizatorkami był panie: Agata Wilczek, Barbara Herman i Bożena Czajka. Niezwykle ważną rolę pełnili rodzice uczniów, którzy zdecydowali się przyjąć swoich Niemców do swoich domów. Ich zaangażowanie i dobroć były widoczne na każdym kroku, rodziny szybko nawiązały bliskie relacje z niemiecką młodzieżą. To tylko potwierdza, że inicjatywy takie, jak ta, mają sens.